Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Архив
Календар
«  Март, 2025  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Постинг
06.02 09:59 - Сталин и курса на долара
Автор: syrmaepon Категория: История   
Прочетен: 416 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 06.02 10:00

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 
(от спомените на Виктор Белкин, по това време служител на Централната статистическа служба):

„В допълнение към основната си работа, отделът за баланс на националната икономика изпълнява различни задачи от ръководството на страната. Една от тези заповеди, която идва директно от Сталин, беше да се определи нов обменен курс на рублата, който беше въведен в обръщение едновременно с премахването на системата за дажби в края на 1947 г.

 На мястото на ниските цени на храните и промишлените стоки по „дажбени карти“ бяха определени значително по-високи цени на дребно. През 1948-1949г. Те бяха намалени няколко пъти - общо с близо 30%. В същото време в САЩ се наблюдават покачващи се цени, инфлация и обезценяване на долара, валутата, в която е изразен курсът на рублата: 5 рубли. 30 копейки за 1 долар.

 В съответствие с противоположната динамика на цените - съотношението на покупателната способност на рублата и долара - Сталин решава да преразгледа курса на рублата. (…)

 Целият обществен продукт на СССР, разделен на няколко десетки стокови групи, беше превърнат в долари. Преизчисляването на всяка продуктова група беше извършено въз основа на съотношението на цените на американските и съветските стоки, представляващи тези групи. След това общият обем на обществения продукт (в долари) се сравнява с действителния (в рубли). За нас не беше тайна, че Сталин искаше да установи възможно най-висок обменен курс на рублата. (…)

За да увеличим паритета на рублата спрямо долара, ние се опитахме да изберем за изчисления такива представителни стоки, чието съотношение на цените на рублата и долара ще бъде минимално. Например, ние бяхме най-„успешни“ в избора на представителни продукти за групата „облекло“. Цената в рублата на съветските палта, изработени от боядисан шинелен плат, беше сравнена с цената в долари на американските палта. Съотношението на рублата към долара в случая се оказа изключително благоприятно - 1 рубла. 20 копейки за $1 (!)

Въпреки това, за повечето продуктови групи нямаше такива успешни представителни продукти. Колкото и да се опитвахме, се оказаха 14 рубли. за 1 долар...

Това е разбираемо, тъй като националният продукт на всяка страна съдържа по-голям дял от тези стоки, чиято цена е относително ниска. В групата храни на Русия това са хляб, картофи, говеждо месо, в САЩ - соя, портокали, пиле. Специфичните тегла на индустриалните стоки се различават още повече. В СССР делът на „меките стоки” беше висок – облеклото и обувките, в САЩ това бяха стоките за дълготрайна употреба: домакински електроуреди и автомобили, в наше време – електрониката и отново автомобилите. (…)

Противно на резултатите от нашите изчисления, от март 1950 г. официалният обменен курс на рублата все пак е повишен от 5 рубли 30 копейки. до 4 рубли за $1.

На моя озадачен въпрос, В.А. Соболь [началник отдел БНХ] с думите на В.Н. Старовского [началник ЦСУ]  разказа как се е случило това.

...Сталин, след като се запозна с нашите изчисления, „коригира“, както се казва, получените 14 рубли за долар: взе син молив и  задраска  единицата. Оказа се 4 рубли. за $1 (!)

Официалната версия е друга. Установеният преди това обменен курс беше 5 рубли. 30 копейки за 1 долар, отговаряше номинално на златното съдържание на рублата - 0,168 g и на долара - 0,889 g. Със закона от 28 февруари 1950 г. златното съдържание на рублата отново беше номинално увеличено до 0,222 g - 1,3 пъти и съответно курсът на рублата се увеличи."

(Белкин В. Д. Трънливият път на икономиста: Спомени от миналото и размисли за бъдещето. Москва, 2003 г.).

https://corpus.prozhito.org/person/6864

*

image

*



Тагове:   СССР,   рубла,


Гласувай:
4



1. vladtepes - За курса на рублата
06.02 14:02
Поддържането на висок курс е благоприятно за икономиката - износът на непреработени суровини става неизгоден и се развива преработката им в страната. По-късната девалвация при Хрушчов има крайно негативни последици и СССР става зависим от международните цени на нефта - става изгодно да се изнасят непреработени суровини.
цитирай
2. syrmaepon - Въпросът е, че курсът е "измислен"
06.02 15:45
vladtepes написа:
Поддържането на висок курс е благоприятно за икономиката - износът на непреработени суровини става неизгоден и се развива преработката им в страната. По-късната девалвация при Хрушчов има крайно негативни последици и СССР става зависим от международните цени на нефта - става изгодно да се изнасят непреработени суровини.


нереален, а това рано или късно се проявява в реалността - следващите са принудени да вземат това в предвид. За черния курс да не говорим.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: syrmaepon
Категория: Други
Прочетен: 1893878
Постинги: 1006
Коментари: 3450
Гласове: 7216