Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Постинг
13.09 19:13 - Исторически бележки за Рязан
Автор: syrmaepon Категория: История   
Прочетен: 278 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 13.09 19:27


 
  Най-старите жители на земите на Ока са фино-угорски племена. Самото име „Ока“ е русифицирана финландска дума „joki“, която просто означава „вода“. Славяните започват да населяват тези места едва през 9-10 век. 

  «Повесть временных лет» съобщава, че на брега на Ока се заселило племе Вятичи, които били наречени така по името на техния водач княз Вятко. Въпреки това, според учените, Вятко най-вероятно не е истинска историческа личност, а легендарен прародител, като Адам.
Вятичите били езичници и следователно многоженци, „имали две и три жени“, както свидетелства хрониката. Естествено, те нямаха достатъчно собствени жени, така че те доброволно влязоха в междуетнически бракове с финландски красавици.

  До края на 9 век земята на вятичите е била част от сферата на влияние на Хазарския каганат. Хазарите налагат данък на вятичите, но царуването им е краткотрайно. С образуването на Киевската държава на брега на Днепър руските князе предявяват претенции за правата си върху земята на Вятичите.
Вярно е, че вятичите упорито не искат да станат част от руската земя и многократно спират да плащат данък на Киев. Древна хроника е пълна със сведения за войните на руските князе с вятичите: пророческият княз Олег, и Святослав, и Свети Владимир, и Владимир Мономах воюват с тях.

Дори след като вятичите се подчиняват на киевските князе, тяхната земя дълго време остава отрязана част, гъста гора, пресичането на която се смята за опасно.

image

  Именно поради тази изолация земята на вятичите придобива в Русия славата на „покрайнина“, „отсечена“ земя или в оригиналното произношение: „Резани“. (Има обаче и други версии за произхода на името на града.)
Едно от тях 
за етимологията на Рязан е от името на угро-финското племе Ерзя. От същата дума е образувано името на град Арзамас. Както Муром е от племето Муром, така и град Мещера е от Мещера. Да, цяла Североизточна Рус е осеяна с географски имена от фино-угорски произход.

  Първоначалната столица на Рязанското княжество е градът, на мястото на който сега се намира Старият Рязан - малко селце в района на Спаски.

Древният Рязан е основан не по-късно от 11 век. В предмонголската епоха това е бил процъфтяващ, многолюден град, който е водил оживена търговия със страните от мюсюлманския Изток.


  През зимата на 1237 г. ордите на Бату нападат Рязанското княжество. В продължение на пет дни вълни от монголски атаки трескаво удрят стените на Рязан. На шестия ден, 21 декември, последният щурм помита града в кървава вълна.


  След монголското нашествие от 1237 г. Рязанската земя не се възстановява бързо. Едва към края на 13-ти век градовете и селата започват постепенно да оживяват, а рязанските князе придобиват за себе си в Ордата правото да се наричат ​​велики князе.

  Тогава започва възходът на града, който днес носи името Рязан. В онези дни се нарича Переяславл-Рязански. Тази крепост е основана през 1095 г. от черниговския княз Олег Святославич. Древната столица на Рязанското княжество, разрушена от ордите на Бату, вече не се възражда. И в началото на 14-ти век Переяславъл, оправдавайки името си, „превзе“ (т.е. пое) столичния си статут от Стария Рязан. Рязанският епископ пръв се преместил в града, а след него рязанските князе се стичали на новия престол. От този момент нататък Переяславл-Рязански (днешен Рязан) става официална столица на Рязанското княжество.

  Но след като едва възстановиха независимостта си, жителите на Рязан се видяха заобиколени от трима страховити врагове - Литва, Ордата и Москва - всеки от които иска да види Рязан под свой контрол. Това принуди князете на Рязан да разработят специален стил на външна политика, който се състоеше от постоянно маневриране и рискована игра на противоречията между съседите. Особено успешен в тази политика е княз Олег Иванович, който заема Рязанския престол повече от половин век - от 1350 до 1402 г.

  Наследниците на рязанския княз Олег Иванович трябваше да правят все по-значителни отстъпки на Москва. След смъртта на Олег през 1402 г. синът му Фьодор подписва споразумение с великия княз Василий I, според което той се признава за „по-малък брат“ на московския княз. И един век по-късно, по време на управлението на последния рязански княз Иван Иванович, великият княз на Москва Василий III вече управлява рязанската земя като свое собствено наследство. През 1520 г., след като научил за тайните отношения на рязанския княз с кримския хан, той извикал Иван Иванович под правдоподобен претекст в Москва и го затворил. Вместо него московският губернатор Хабар Симски, известен с военните си заслуги, е изпратен да управлява Рязан. През 1521 г. той успешно отблъсква нападението на кримските татари и отнема от тях писмо със задълженията на московския княз Василий да плати руски данък на Крим.

  От 1521 г. Рязанското княжество започва да се счита за неразделна част от руската държава. Освен това част от него е богата и много изобилна. Австрийският посланик Сигизмунд Херберщайн, който посети Русия точно по това време, беше възхитен от земята на Рязан. „Този ​​регион е по-плодороден от други региони на Московия“, пише той. „Има голямо изобилие от мед, риба, птици и животни, а дървесните плодове са много по-добри от плодовете на Москва.“

image


  Съдбата на Переяславл-Рязан се оказва по-щастлива от съдбата на древната столица Рязан. След като Рязанското княжество става част от Московската държава, Переяславъл не запада, запазвайки значението си на голям областен център. През XVI–XVII век. неговите мощни укрепления са част от Голямата засечна линия - грандиозна отбранителна линия, която защитава руските земи от атаките на кримските татари.

  Накрая, през 1778 г., Переяславл-Рязан прие родовото си име от древния Рязан. С указ на Екатерина II Переяславл-Рязан получава сегашното си име: Рязан. И осемнадесет години по-късно градът е обявен за административен център на провинция Рязан, с който статут остава и до днес.

...

1611 г. е една от най-трудните години в руската история. Поляците управляват Москва. Цар Василий Шуйски е свален, насилствено постриган за монах и отведен в плен в Полша. Формално властта е в ръцете на знатни болярски семейства - така наречените „Седем боляри“, но това са  полски марионетки. 


  Национално-освободителното движение срещу полската интервенция се заражда в земите на Рязан. Оглавява се от местния благородник Прокопий Ляпунов, който по време на Смутното време се превръща в един от най-видните държавни и военни дейци. През 1611 г. той издава призив към целия народ да спаси отечеството от поляците, за да служат на царя, който ще бъде избран, по Божие позволение, от цялата земя. Московският патриарх Ермоген подкрепя този призив. В Рязан започват да се стичат военни от Ярославъл и Нижни Новгород, от Суздал и Муром, Вологда и Поморие. Дошли и донските казаци, водени от атаман Заруцки. Княз Дмитрий Иванович Пожарски, бъдещият спасител на Русия, командва предния отряд в Първото опълчение.

Между земското (предимно благородническо) опълчение и казаците възникна раздор.
Смъртта на Прокопий Ляпунов довежда до разпадането на Първото опълчение: земските отряди напускат Москва.
...

https://dzen.ru/a/ZVHAP-SXAiroJPJB?sid=9508950369713155




Тагове:   Рязан,   княжества,


Гласувай:
3



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: syrmaepon
Категория: Други
Прочетен: 1674832
Постинги: 829
Коментари: 2861
Гласове: 6732